Start Ergebnisse Die Ergebnisse der Einzelkämpfe der SHOOTO Europameisterschaften

Die Ergebnisse der Einzelkämpfe der SHOOTO Europameisterschaften

608
0
TEILEN
Purebred Goods

Am vergangenen Samstag fanden im Rahmen von SHOOTO KINGS IV: Battle Royale die 16. Europameisterschaften der Amateur im Shooto statt. Über 40 Amateurkämpfe im Shooto wurden an diesem Tag unter Aufsicht von Shooto Germany und der Japan Shooto Association/International Shooto Commission (Tadashi Yokoyama, Takeshi Ouchi, Rumina Sato) abgehalten.

Mit einer sehr erfolgreichen Veranstaltung hat Shooto Germany wieder bewiesen, warum man zu Recht die Nr. 1 im Amateur MMA in Deutschland ist und dass den Amateuren in diesem fantastischen Sport die Zukunft gehört. Aus diesem Grund veröffentlichen wir heute hier an dieser Stelle ALLE Ergebnisse der Kämpfe des Tages und wollen damit dem Fleiß, Ehrgeiz und Einsatz der Sportler unseren Respekt zollen. Um die Ergebnisse international verständlich zu halten sind sie in englischer Sprache verfasst.

  1. Men -70 kg: Alisher Abdulloev, Gladiator Dresden, Germany defeats Tobias Zacho Storm, Renegade MMA, Denmark by points 3:0
  2. Men -70 kg: Michael Ettlen, German Top Team, Germany defeats Abdi Mohamoud, Tatsujin Dojo Deventer, Netherlands after 2:03 minutes in Round 1 by Submission (Armbar)
  3. Men -70 kg: Husein Kadimagomaev, New Legacy Aarau, Switzerland defeats Chris Abdoul, Munich MMA, Germany by points 3:0
  4. Men -77 kg: Fabio Mele, Blackwasp Academy, Switzerland defeats Wladimir Holodenko, Frankers Fight Team, Germany by points 3:0
  5. Men -77 kg: Jonathan Estedt, German Top Team, Germany defeats Oliver Vorm, Renegade MMA, Denmark after 3:58 minutes in Round 1 by Submission (Rear Naked Choke)
  6. Men -77 kg: Adriaan Brouwer, R-Grip Gym, Netherlands defeats Miodrag Vignjevic, KOF Team, Serbia after 2:52 minutes in Round 1 by Submission (Triangle Choke)
  7. Men -77 kg: Janus Sandholm Olsen, Renegade MMA, Denmark defeats Timmy Bolliger, KS Gym München, Germany by points 3:0
  8. Men -61 kg: Ali Yazbeck, Frontier MMA Academy, Sweden defeats Denrhy Piloor, Tatsujin Dojo, Netherlands after 1:43 minutes in round 1 by Submission (Rear Naked Choke)
  9. Men -61 kg: Ali Reza Abdullazada, Tatsujin Dojo, Netherlands defeats Patrick Panov, Kamikaze Gym Lüdenscheid, Germany by points 3:0
  10. Men -61 kg: Emanuel Wardah, Kampfsportzentrum Wernau, Germany defeats Agit Oguz, Ulm MMA, Germany after 0:21 minutes in round 1 by TKO
  11. Men -70 kg: Alisher Abdulloev, Gladiator Dresden, Germany defeats Tom Zwarts, R-Grip Gym, Netherlands after 1:30 minutes in round 1 by Submission (Triangle Choke)
  12. Men -70 kg: Markus Held, German Top Team, Germany defeats Sefa Yildiz, Lion Cage, Germany after 0:49 minutes in round 1 by Submission (Heelhook)
  13. Men -70 kg: Remo Diggelmann, Nippon, Switzerland defeats Michael Ettlen, German Top Team, Germany after 2:48 minutes in round 1 by Submission (Armbar)
  14. Men -70 kg: Husein Kadimagomaev, New Legacy Aarau, Switzerland defeats Sven Fortenbacher, German Top Team, Germany by points 3:0
  15. Men -77 kg: Fabio Mele, Blackwasp Academy, Switzerland defeats Nathan Zechut, Tatsujin Dojo Deventer, Netherland by points 3:0
  16. Men -77 kg: Andreas Ewardt, R-Grip Gym, Netherlands defeats Jonathan Estedt, German Top Team, Germany by points 2:1
  17. Men -77 kg: Adriaan Brouwer, R-Grip Gym, Netherlands defeats Janus Sandholm Olsen, Renegade MMA, Denmark after 0:37 minutes in round 1 by Submission (Guillotine Choke)
  18. Men -77 kg: Stephan Schneider, Kampfsportzentrum Wernau, Germany defeats Magnus Thorgersen, Frontline Academy, Norway by points 2:1
  19. Men -83 kg: Mario Cindric, Nippon Team, Switzerland defeats Benoit Huber, Icon Team, Switzerland by points 3:0
  20. Men -83 kg: Rahim Mirajeddin, Nippon Team, Switzerland defeats Marcel Weiß, Kampfsportzentrum Wernau, Germany by points 3:0
  21. Men -61 kg: Ali Yazbeck, Frontier MMA Academy, Sweden defeats Ali Reza Abdullazada, Tatsujin Dojo, Netherlands after 2:24 minutes in round 1 by Submission (Armbar)
  22. Men -61 kg: Masoud Safi, R-Grip Gym, Netherlands defeats Emanuel Wardah, Kampfsportzentrum Wernau, Germany by points 2:1
  23. Men -65 kg: Barney Gröner, Munich MMA, Germany defeats Nik Weber, New Legacy Aarau, Switzerland by points 3:0
  24. Men -65 kg: Khizriev Irashka, Gladiator Dresden, Germany defeats Ahmad Harbi, Lion Cage, Germany by points 2:1
  25. Men -70 kg: Markus Held, German Top Team, Germany defeats Alisher Abdulloev, Gladiator Dresden, Germany by points 3:0 (afterwards Markus Held gave up the fight and Alisher Abdulloev has been disqualified by unsportsman-like behavior)
  26. Men -70 kg: Husein Kadimagomaev, New Legacy Aarau, Switzerland defeats Remo Diggelmann, Nippon, Switzerland after 3:35 minutes in round 1 by Submission (Rear Naked Choke)
  27. Men -77 kg: Fabio Mele, Blackwasp Academy, Switzerland defeats Andreas Ewardt, R-Grip Gym, Netherlands by points 3:0
  28. Men -77 kg: Adriaan Brouwer, R-Grip Gym, Netherlands defeats Stephan Schneider, Kampfsportzentrum Wernau, Germany after 1:33 minutes in round 1 by Submission (Armbar)
  29. Men -83 kg: Hakan Demir, Ulm MMA, Germany defeats Christian Johnston, Frontline Academy, Norway after 1:05 minutes in round 1 by Submission (Armbar)
  30. Men -83 kg: Rahim Mirajeddin, Nippon Team, Switzerland defeats Mario Cindric, Nippon Team, Switzerland (walk-over, both fighters are team mates)
  31. Men -120 kg: Arrow Schreck, KS Gym München, Germany defeats Anthony Cash, Trans4mers Sports Mainz, Germany by disqualification due to an illegal low blow
  32. Men -120 kg: Thomas Johansson, Renegade MMA, Denmark defeats Philipp Schinzler, KS Gym München, Germany by points 3:0
  33. Men -77 kg (Fight for 3rd Place): Markus Held, German Top Team, Germany defeats Remo Diggelmann, Nippon, Switzerland after 1:40 minutes in round 1 by Submission (Rear Naked Choke)
  34. Men -77 kg (Fight for 3rd Place): Stephan Schneider, Kampfsportzentrum Wernau, Germany defeats Andreas Ewardt, R-Grip Gym, Netherlands by points 2:1
  35. Finals Men -120 kg: Thomas Johansson, Renegade MMA, Denmark defeats Anthony Cash, Trans4mers Sports Mainz, Germany after 1:28 minutes in round 2 by Submission (Rear Naked Choke)
  36. Finals Men -61 kg: Ali Yazbeck, Frontier MMA Academy, Sweden defeats Masoud Safi, R-Grip Gym, Netherlands by points 3:0 after an extra round
  37. Finals Men -65 kg: Khizriev Irashka, Gladiator Dresden, Germany defeats Barney Gröner, Munich MMA, Germany by points 3:0
  38. Finals Men -83 kg: Hakan Demir, Ulm MMA, Germany defeats Rahim Mirajeddin, Nippon Team, Switzerland after 1:01 minutes in round 1 by Submission (Armbar)
  39. Finals Men -93 kg: Martynas Andrikis, Frontline Academy, Norway defeats Junias Heil, German Top Team, Germany after 1:15 minutes in round 1 by Submission (Heelhook)
  40. Finals Men -70 kg: Husein Kadimagomaev, New Legacy Aarau, Switzerland defeats Tom Zwarts, R-Grip Gym, Netherlands by points 3:0
  41. Finals Men -77 kg: Fabio Mele, Blackwasp Academy, Switzerland defeats Adriaan Brouwer, R-Grip Gym, Netherlands after 2:36 minutes in round 2 by TKO
Trainiere im German Top Team

Note: Some fighters dropped out due to injury, so their opponents were awarded the win without a fight in the prelims and matches for 3rd Place.

Picture: Gorilla Photo/Till Scheel

United Fightwear